Skaner wewnątrzustny – szybkie i komfortowe zabiegi w gabinecie stomatologicznym

3 stycznia, 2022
skaner wewnatrzustny
554
Views

Stomatologia to dziedzina medycyny, która w ostatnich latach notuje niezwykle dynamiczny postęp. Zastosowanie nowoczesnych technik i urządzeń wpływa na poprawę komfortu i skrócenie czasu leczenia pacjentów. Jednym z najciekawszych urządzeń stomatologicznych wykorzystywanych m.in. w protetyce jest nowoczesny skaner wewnątrzustny.

Budowa i sposób działania skanera wewnątrzustnego

Jeszcze do niedawna obecność komputera w gabinecie stomatologicznym wzbudzała niemałą sensację. Dynamiczny rozwój technologii sprawił jednak, że obecnie narzędzia informatyczne są coraz powszechniej  wykorzystywane podczas leczenia zębów. Stomatologia cyfrowa charakteryzuje się doskonałą precyzją, dlatego jest chętnie wdrażana przez ortodontów i protetyków. Jednym z najczęściej wykorzystywanych urządzeń jest cyfrowy skaner wewnątrzustny.

To innowacyjne urządzenie, które swą wielkością i kształtem przypomina nieco elektryczną szczoteczkę do zębów. Kamera o dużej rozdzielczości umieszczona na końcu głowicy pozwala rejestrować obraz jamy ustnej pacjenta. Zarejestrowany obraz trafia do cyfrowego systemu obrazowania, gdzie jest przetwarzany i wyświetlany w czasie rzeczywistym na ekranie komputera. Dzięki takiemu rozwiązaniu już po 4-6 minutach stomatolog otrzymuje niezwykle dokładny obraz całej jamy ustnej pacjenta. Utworzone obrazy zostają zapisane w chmurze lub pamięci komputera, co pozwala korzystać z nich podczas kolejnych wizyt.

Korzyści ze stosowania skanera

Dział stomatologii, który najchętniej korzysta ze skanerów wewnątrzustnych to protetyka stomatologiczna. Urządzenie znacząco ułatwia przeprowadzanie zabiegów polegających na nakładaniu licówek, koron, mostów, a także podczas implantoprotetyki. W tradycyjnym sposobie leczenia uzyskanie szczegółowych informacji na temat kształtu i ułożenia zębów pacjenta wymaga od protetyka wykonana wycisku w specjalnej masie wyciskowej. Wykonywanie tego rodzaju czynności bardzo często wiąże się z pojawieniem się odruchu wymiotnego u pacjenta. Uzyskany w ten sposób wycisk wymaga obróbki technika, co wydłuża proces leczenia i zwiększa ilość niezbędnych wizyt w gabinecie stomatologicznym.

Zastosowanie cyfrowego skanera wewnątrzustnego pozwala na uzyskanie obrazu w sposób komfortowy, szybki, bezinwazyjny i całkowicie bezbolesny. Po zakończeniu skanowania stomatolog może od razu pokazać pacjentowi uzyskany obraz jamy ustnej i omówić z nim przebieg procesu leczenia. Dzięki funkcji wizualizacji możliwe jest także pokazanie na ekranie monitora, jak będą wyglądały zęby po zakończeniu prac. Niewielkie rozmiary urządzenia sprawiają, że korzystanie z niego nie nastręcza żadnych trudności. Na wyróżnienie zasługuje również łatwość czyszczenia i dezynfekcji sprzętu. Końcówki dostępne w różnych rozmiarach mogą być dezynfekowane w autoklawie, a po wyjęciu z niego są natychmiast gotowe do użycia.

Podsumowanie

Dynamiczny rozwój technologii pozwala wprowadzać innowacyjne metody leczenia stomatologicznego. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych urządzeń cyfrowych wizyty w gabinetach dentystycznych stają się coraz bardziej komfortowe, a przeprowadzane zabiegi pozwalają uzyskać piękny i zdrowy uśmiech.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.