Jak oświetlić mieszkanie w stylu loftowym?

18 sierpnia, 2021
plafon sufitowy
821
Views

Styl loftowy słynie z minimalistycznego designu i surowego charakteru. Mają swój niepowtarzalny, przemysłowy klimat, a za pomocą oświetlenia możemy skutecznie przemycić nieco domowego ciepła.

Oświetlenie w stylu loftowym

Lofty to mieszkania dla osób, którzy kochają wnętrza z charakterem. Słychać w nich echa minionych epok. Kieruje nimi jedna zasada: industrialny charakter i minimalizm. Należy o niej pamiętać także przy wyborze oświetlenia. Wnętrza charakteryzuje prostota i skromność, a więc wszelkie źródła światła nie mogą być zbyt wystawne. To zdecydowanie nie jest miejsce dla dużych, kryształowych żyrandoli w stylu glamour. Warto wybrać coś, co podkreśli naturalną konstrukcję, ceglane ściany czy odkryte mury. W pomieszczeniach tych zamiast ścianek działowych przestrzeń odgrodzona jest po prostu światłem. Różnego rodzaju lampy pomagają oddzielić od siebie poszczególne strefy.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj oświetlenia?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju lamp. To, jakie będą znajdowały się w poszczególnych mieszkaniach, powinno zależeć przede wszystkim od gustu i preferencji osoby, która będzie tam mieszkała. Warto jednak podkreślić postindustralny charakter wnętrza i jeszcze bardziej wyeksponować charakterystyczne ściany z cegły, betonu czy widoczne elementy instalacji. W tym celu doskonale sprawdzi się oświetlenie szynowe. Warto zamontować je w takich miejscach, by podkreśliły one surową formę wnętrza, jednocześnie nadając mu nutę tajemniczości. Kolor opraw powinien być spójny z wnętrzem. Na ścianie z cegły świetnie będą wyglądały metalowe, a na ścianie z betonu – czarne.

Wydzielenie stref w mieszkaniu w stylu loftowym

Jeśli pomieszczenie jest wysokie, świetnym rozwiązaniem będą lampy z drewna. Wydzielając strefę jadalnianą, warto umieścić je nad stołem lub kuchenną wyspą tak, by zwisały na długim przewodzie. Podkreślą nie tylko charakter wnętrza, ale również doskonale oświetlą część dzienną.

Z kolei w strefie wypoczynku, w której zazwyczaj spędzamy najwięcej czasu doskonale sprawdzą się reflektory. Mogą być skierowane w konkretne punkty, np. na ścianę, na której znajduje się telewizor. W ten sposób pokój zyska dodatkowy, niepowtarzalny klimat. Ich dyskretne i urokliwe światło pomoże się odprężyć po ciężkim dniu i umili wieczorny seans filmowy.

Jeśli mieszkanie jest dwupoziomowe, warto rozważyć także oświetlenie schodów. Szczególnie gdy są one typowo fabryczne, metalowe lub postarzane drewniane. W tym przypadku również świetnie sprawdzą się punktowe reflektory. Z jednej strony oświetlą schody i zwiększą bezpieczeństwo, a z drugiej dodadzą wnętrzu charakteru. Tak zaaranżowane przestaną być zimne i surowe, staną się przytulne i złagodzą wystrój.

Odpowiednie oświetlenie mieszkania w stylu loftowym potrafi ocieplić wnętrze. Surowe elementy zostaną podkreślone, a jednocześnie złagodzone. Pomieszczenie nie zmieni swojego charakteru, a stanie się przytulnym miejscem do codziennego życia i pracy.

Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.