Suchość pochwy w ciąży – jak sobie pomóc?

29 czerwca, 2022
suchosc pochwy w ciazy
403
Views

Ciąża to szczególny stan dla organizmu niejednej kobiety. Aby móc sobie z nim poradzić, koniecznym jest dbanie o dobre samopoczucie oraz stosowanie odpowiednich zasad higieny. Jedną z częstych dolegliwości w pierwszym trymestrze ciąży jest suchość pochwy. Jak sobie z nią poradzić? W tym poradniku młode mamy znajdą praktyczne informacje na ten temat.

Suchość pochwy – jakie są przyczyny?

Wstydliwa dolegliwość, z którą wiąże się uczucie dyskomfortu, pieczenie i swędzenie okolic intymnych często pojawia się na początku ciąży. Jaka jest przyczyna tego stanu? Problem z ilością naturalnego śluzu jest wynikiem skoków hormonalnych w organizmie. Proces jest związany z działaniem estrogenów, które na skutek zagnieżdżenia się zarodka w macicy wydzielają się w znacznie mniejszej ilości.

Suchość pochwy może pojawić się zarówno w pierwszym trymestrze, jak i w okresie połogu. Czasami dolegliwości mogą też towarzyszyć w czasie menopauzy czy nawet chwilę przed miesiączką. Co ciekawe, mniej niż 1% kobiet cierpi z powodu wrodzonej skłonności do występowania suchości pochwy.

Suchość pochwy a ciąża – czy jest niebezpieczna?

Pieczenie i swędzenie okolic intymnych powoduje dyskomfort. Suchość pochwy nie jest jednak jedynie niekomfortową przypadłością, która przechodzi z czasem. Warto ją wyleczyć, ponieważ w dłuższej perspektywie może spowodować problemy w okolicach intymnych. Do najczęstszych powikłań nieleczonej suchości pochwy należą infekcje wywołane przez bakterie, grzyby i drożdżaki. O ile sama suchość nie jest problemem, o tyle wynikające z niej choroby mogą okazać się niebezpieczne dla płodu.

Połóg a suchość pochwy

Jak wcześniej wspomnieliśmy, suchość pochwy może też pojawić się po zakończeniu ciąży. .W takim przypadku pieczenie i swędzenie okolic intymnych wynika z karmienia piersią oraz związanego z tym procesem podwyższonego poziomu prolaktyny. Poziom tego hormonu jest wysoki w okresie laktacji i spada stopniowo tuż po jego zakończeniu.

Prolaktyna powoduje zarówno zmniejszenie naturalnego nawilżenia w błonach śluzowych pochwy, jak i odpowiada za spadek libido. Z tego powodu warto poddać się leczeniu suchości pochwy, również w okresie połogu.

Jak leczyć suchość pochwy?

Suchość pochwy to dolegliwość, którą leczy się za pomocą preparatów medycznych przepisanych przez ginekologa. Do tego stosuje się globulki dopochwowe lub kremy na suchość pochwy. Czas trwania terapii jest uzależniony od wieku pacjentki, a także jej stanu zdrowia.

Jak przeciwdziałać suchości pochwy?

Profilaktyka pozwala ustrzec się przed pieczeniem i swędzeniem pochwy. Aby zapobiec wystąpieniu przykrych dolegliwości, warto stosować zbilansowaną dietę, pić dużo wody, a także dbać o prawidłową higienę.

Suchość pochwy w ciąży jest dość popularną przypadłością. Chcąc zapobiec jej wystąpieniu, należy dbać o swoje zdrowie i stosować odpowiednie preparaty do mycia okolic intymnych. Warto mieć też w domowej apteczce lubrykant na bazie wody. Taki preparat można kupić bez recepty, a także jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.