Bruksizm – wylecz to!

14 stycznia, 2022
leczenie bruksizmu
340
Views

Bruksizm to powszechny problem nie tylko stomatologiczny, ale mający realne podłoże psychologiczne. Mocne zaciskanie zębów w nocy oznacza powracające bóle stawu żuchwowo-skroniowego, problemy z relaksem, a z czasem szum uszny oraz ograniczenie komfortu życia. W jaki sposób podejść efektywnie do leczenia bruksizmu i jakie działania profilaktyczne warto podjąć na co dzień?

Skuteczne leczenie poważnego bruksizmu botoksem (trwałe wyniki po kilku sesjach)

To jedna z najpopularniejszych metod. Wiele gabinetów stomatologicznych łączy się już bezpośrednio z działem medycyny estetycznej i umożliwia wstrzyknięcie botoksu bez skutków ubocznych. Botoks prowadzi do maksymalnego rozluźnienia mięśni akurat w strefie zaciskania. Zabieg powtarza się regularnie, najczęściej raz na pół roku. Wystarczą cztery sesje, aby uzyskać trwały wynik na lata. Botoks na bruksizm to koszt w granicach 1000-1500 złotych po porównaniu branżowym.

Połączenie botoksu z rehabilitacją stomatologiczną

Botoks można połączyć z rehabilitacją stomatologiczną prowadzoną przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Rehabilitacja stomatologiczna umożliwia zrelaksowanie całej szczęki, ale wymaga systematycznego powtarzania i nie oznacza trwałych wyników. Przydaje się pacjentom mocno zestresowanym, którzy nie podjęli jeszcze bardziej zaawansowanych kroków terapeutycznych.

Stała nakładka ochronna na zęby to obowiązkowa pomoc

Po odkryciu bruksizmu należy obowiązkowo zainwestować w ochronne nakładki na zęby. Gabinet stomatologiczny wykonuje uzupełnienie na podstawie spersonalizowanego odlewu. Nie ma tutaj zatem mowy o niedopasowaniu, albo błędach technicznych. Nakładka stabilizuje zęby w odpowiedniej pozycji i uniemożliwia pełny zacisk w nocy. Negatywne skutki bruksizmu można zminimalizować również medytacją, wizytami u psychologa, lekami uspokajającymi przypisywanymi na receptę. Bruksizm to problem interdyscyplinarny i nawet całkowita naprawa uzębienia i wyregulowanie problemów ze stawem żuchwowo-skroniowym nie wystarczy do odniesienia pełnego sukcesu. To schorzenie powiązane z działaniem podświadomości i wysokiego poziomu stresu.

Zalecenia profilaktyczne przy bruksizmie dla pacjentów

Uregulowanie snu i rytmu dobowego to absolutne minimum dla pacjentów zaciskających zęby nocą. Co warto zrobić, żeby sobie pomóc? Przede wszystkim warto kłaść się i wstawać o stałych porach. Na stres pomaga sen w całkowitej ciszy najlepiej po sesji relaksacji. Pacjenci z bruksizmem powinni zrezygnować z kawy i innych pobudzających używek, ponieważ pozbycie się ich z organizmu wymaga wielu godzin.

Z kim warto się skontaktować i jak sobie skutecznie pomóc?

Stomatolog Józefosław to podstawowy kontakt dla osób cierpiących na bruksizm oraz potrzebujących specjalistycznego leczenia. Bruksizm trudno wyeliminować całkowicie, ponieważ to wiąże się ze zmianą całego stylu życia. Botoks, stała nakładka na zęby, uwzględnienie medytacji w codziennej rutynie, a także profilaktyka snu to fundamenty to odzyskania spokoju i lepszego zdrowia.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.