Przegląd najlepszych dodatków paszowych dla kur

12 października, 2021
dodatki paszowe dla kur
232
Views

Odpowiednie żywienie kur jest niezwykle ważną kwestią, gdyż pozwala ono utrzymać stado w dobrej kondycji, zapewnia odpowiedni wzrost drobiu oraz pozwala uniknąć chorób. Dobór odpowiednich dodatków paszowych zależy głównie od rodzaju prowadzonej hodowli. Dodatkowymi czynnikami mającymi wpływ na to, jakie składniki pokarmowe powinna zawierać dobrze skomponowana pasza to rasa kur, ich masa, wielkość oraz faza nieśności.

Czy pasza dla drobiu ma wpływ na wydajność hodowli?

To obok długości dnia świetlnego i temperatury jeden z głównych czynników, który istotnie wpływa na hodowlę i jej wydajność. Nieodpowiednio zbilansowana dieta może mieć wpływ na ilość jaj oraz ich jakość. Duże niedobory składników pokarmowych mogą prowadzić nawet do deformacji czy uszkodzenia skorupy jaj, dlatego warto uzupełniać podstawową paszę odpowiednimi dodatkami paszowymi dostosowanymi do aktualnego zapotrzebowania drobiu.

Co to są dodatki paszowe?

To nic innego, jak specjalistyczne dodatki, którymi uzupełnia się paszę podstawową. Wzbogacają one dietę kur o konkretne składniki odżywcze w zależności od ich zapotrzebowania. Wspomagają codzienne żywienie kur uzupełniając paszę o dodatkowe składniki, takie jak glukoza czy witaminy i mikroelementy. Są także stosowane profilaktycznie oraz w trakcie występowania chorób lub po antybiotykoterapii.

Jakich dodatków paszowych warto używać?

Stosowanie odpowiedniego dodatku paszowego uzależnione jest od celu, jaki chcemy osiągnąć poprzez jego stosowanie. Na rynku dostępne są uniwersalne dodatki paszowe, które posiadają ogólną mieszankę witamin, aminokwasów, mikro i makroelementów. Dodatki mineralne, które są niezbędne w diecie drobiu to: fosforan paszowy, witamina A, E, B2 i B6, kwas pantotenowy, foliowy i biotyna. Taki gotowy produkt to bezpieczny dodatek, który pozwala na stosowanie zbilansowanej diety i zapewnia prawidłowy rozwój drobiu. Istnieją także preparaty specjalistyczne. Jednym z nich jest dodatek paszowy dla kur stosowany w okresach wzmożonego stresu. Stres może być wywołany zmianą miejsca bytowania lub nową paszą. Taka gotowa mieszanka jest skuteczną metodą na zmniejszenie strat produkcyjnych. Innym przykładem są dodatki paszowe mające wpływ na trawienie. Są to między innymi drożdże paszowe i maślan sodu. To wartościowy produkt naturalny, który jest lekki do strawienia i poprawia apetyt zwierząt. Jest także nośnikiem białka i energii i dostarcza odpowiednich składników mineralnych oraz witamin.

Odpowiednie żywienie ma wpływ na jakość hodowli

Prawidłowe żywienie to jeden z głównych czynników mających wpływ na jakość i rozwój stada. Niedobory witamin, białka lub energii mogą powodować zmniejszenie masy jaj i pogorszenie stanu kur. W skrajnych przypadkach mogą prowadzić do chorób bakteryjnych i grzybowych. Aby uzyskać dobre wyniki hodowli i satysfakcjonującą ilość jaj należy zadbać o prawidłowe żywienie kur. Podstawową zasadą jest stosowanie zbilansowanej diety dostosowanej do aktualnego okresu, w którym się znajdują i uzupełnianie paszy odpowiednimi dodatkami mineralnymi.

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.