Zakup samochodu w salonie – jak uniknąć typowych błędów?

4 października, 2021
salon Hondy
354
Views

Kupno nowego samochodu to duże i poważnie przedsięwzięcie. Jest to jeden z większych wydatków, dlatego przed kupieniem samochodu z salonu, należy się do tego solidnie przygotować. Na co zwrócić uwagę podczas wizyty w salonie samochodowym, jakich błędów należy stanowczo unikać i jak sprawnie przeprowadzić tak ważną transakcję?

Czym kierować się przy wyborze samochodu dla siebie?

Perspektywa wyjechania z salonu nowiutkim modelem jest niesamowicie ekscytująca, ale zakup nowego auta to spore przedsięwzięcie, dlatego należy ochłonąć i podejść do tematu bardzo racjonalnie. Czym kierować się przy wyborze samochodu dla siebie? Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę jest to, czy zakup wymarzonego modelu auta w ogóle nam się opłaca.

Wartość samochodu

Każdy doskonale wie, że tuż po wyjechaniu nowym autem z salonu, jego wartość zaczyna stopniowo spadać. Szacuje się, że po około 3 latach wartość samochodu spada aż o połowę. Jest to szczególnie niekorzystne dla osób, które kupują nowe auto na kredyt – wówczas utrata jego wartości będzie dużo bardziej dotkliwa. Oczywiście nie jest powiedziane, że tak szybka utrata wartości dotyczy każdego modelu. Im bardziej niszowy pojazd, tym szybciej spada jego wartość. Dzieje się tak wskutek braku popytu na rynku wtórnym. Jeśli nie chcesz być stratny wybierz np. samochód Honda lub model innej cenionej marki.

Koszty eksploatacji

Każde auto wymaga po jakimś czasie napraw, przeglądu i wymiany niektórych części. Warto jeszcze przed zakupem wybranego modelu zorientować się, jakie są ceny części zamiennych i obliczyć średni miesięczny koszt eksploatacji pojazdu. Oczywiste jest, że samochody z wyższej półki będą generować dużo większe koszty. Jeśli zależy Ci na ekonomicznej jeździe, wybierz model z półki średniej.

Zbyt mało informacji

Warto pamiętać o tym, że osoby pracujące w salonie samochodowym są tylko sprzedawcami, a nie konstruktorami oferowanych pojazdów, dlatego też ich wiedza na temat spraw technicznych może być ograniczona. Jeśli któryś z modeli wyjątkowo wpadł Ci w oko – nie podejmuj decyzji od razu. Wróć do domu i postaraj się przeczytać jak najwięcej o kwestiach technicznych pojazdu, zapoznaj się z opiniami innych kierowców na jego temat oraz zrób szacunkową kalkulację miesięcznych kosztów eksploatacyjnych. Im więcej informacji zdobędziesz, tym łatwiej będzie Ci dokonać trafnego wyboru.

Design ponad funkcjonalność

Piękne samochody przyciągają uwagę każdego z nas. Jeśli chcesz jeździć sportowym autem, musisz się jednak liczyć z tym, że nie koniecznie będzie ono praktyczne. W takim przypadku z pewnością kluczowym kryterium będzie jego design. Jeśli jednak kupujesz samochód, którym będziesz woził członków rodziny, musisz kierować się przede wszystkim jego funkcjonalnością. I nie martw się – praktyczne i funkcjonalne samochody też mają zachwycający design. Przykładem mogą być tutaj nowe modele Hondy.

Kupowanie samochodu z salonu

Kiedy już pojawisz się w salonie samochodowym z chęcią zakupu wybranego modelu, skup się na tym, aby wszystko zrobić jak należy. Istnieje kilka elementów, o których nie wolno Ci zapomnieć.

Skorzystaj z jazdy próbnej

Jednym z takich elementów jest jazda próbna. Nikt przecież nie chce kupować kota w worku, prawda? Wiele osób omija ten krok w obawie, że uszkodzi jeszcze niekupione auto. Spokojnie – gdyby salony samochodowe nie brały pod uwagę takiej ewentualności, to z pewnością nie oferowałyby klientom tej usługi. A więc śmiało wsiadaj za kierownicę i sprawdź, jak się czujesz w wybranym aucie podczas jazdy.

Nie bój się negocjować

Ceny nowych samochodów w poszczególnych salonach mogą się od siebie różnić. Warto więc zrobić dokładny research i porównać ceny w różnych miejscach. Co więcej, cena nowego samochodu z salonu nie jest ceną ostateczną. Nawet jeśli dealer będzie przekonywał Cię, że cena wybranego pojazdu i tak jest już bardzo atrakcyjną ofertą, nie bój się negocjować i próbować nieco zbić z ceny.

Article Categories:
Technologie

Comments are closed.