Projekt nowego magazynu – jakie decyzje trzeba podjąć?

8 września, 2021
regały mobilne
296
Views

Projektowanie magazynu to wymagające zadanie, w którym chodzi przede wszystkim o maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. Jakie decyzje należy podjąć w celu uzyskania najlepszego układu?

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej to wartościowe założenie

Ograniczona przestrzeń to najczęściej punkt wyjścia przy organizacji, ale też rodzaj przechowywanych produktów. Wrażliwy asortyment często wymaga optymalizacji temperatury, a nawet przygotowania oddzielnego pomieszczenia lub dodatkowego piętra, chociażby przez antresolę. Wyposażenie magazynu sprawdza się w poziomie oraz pionie. Regały można rozbudować modułowo w każdym kierunku, a to pozwala na maksymalizację zysków z komercyjnej nieruchomości. Przy ustawieniu trzeba uwzględnić rotację, ścieżki transportu i łatwą dostępność do wszystkich grup asortymentu. Regały magazynowe charakteryzują się wieloma dodatkowymi akcesoriami, przedziałkami na drobnicę, albo zabezpieczeniami przekładającymi się na mniej przypadkowych strat. Standardowe podejście to układ rzędowy lub układ blokowy magazynu. Im bardziej swobodny dostęp, tym lepiej dla obsługi zamówień. Poziomowanie wyposażenia magazynowego ma sens pod warunkiem zachowania płynności. Efektywność przestrzeni magazynowej uzależnia metoda układania towarów zgodnie z częstotliwością kompletowania. Podział zapasów, który odbija się pozytywnie na obsłudze klientów to klucz do sukcesu. Projekt nowego magazynu powinien zakładać dalszy rozwój przedsiębiorstwa i całego obiektu komercyjnego.

Potencjalne powiększenie magazynu o nowe usługi dla sektora e-commerce

Niektóre magazyny rozszerza się o usługi outsourcingowe, o pakowanie, czy bezpośrednią realizację zamówień, a nawet o składanie gotowych elementów. Magazyny coraz częściej współpracują bezpośrednio z sektorem e-commerce w celu przyśpieszenia procesu obsługi klienta. To pokazuje, że wielkość magazynu ma krytyczne znaczenie dla zysków i to nie tylko ze składowania i podstawowej działalności. Testy niektórych ustawień można przeprowadzić na wynajętej przestrzeni, a nie na własnej. Oczywiście wiele zależy od dostępności i skali przedsięwzięcia.

Płynność komunikacji i strefa socjalna, niekoniecznie w wersji standardowej

W dobrym magazynie występuje czytelna strefa przyjęć oraz drogi komunikacyjne pod ruch wózków widłowych. Wózki widłowe nie powinny kolidować z przemieszczaniem się pracowników. Zamiast zwykłych pomieszczeń socjalnych wystarczy rozpatrzyć kontenery socjalne z pełnym wyposażeniem w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb pracowniczych. Wysokiej klasy wyposażenie magazynowe wytrzymuje duże obciążenia. To ważne założenie przy obsłudze zamówień, ponieważ oznacza mniej problemów technicznych.

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni w poziomie oraz pionie, przyszłościowe spojrzenie na działalność magazynu, inwestycja w wysokiej klasy wyposażenie to absolutnie podstawowe kroki do uruchomienia efektywnego i bezpiecznego składowania. Wskazówki warto połączyć z przejrzystą analizą konkurencji.

 

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.