Zastosowanie mączki rybnej w żywieniu trzody i drobiu

8 września, 2021
żywienie świń
48
Views

Wysokie parametry żywienia zwierząt przekładają się na zyski gospodarstwa. Mączka rybna to jeden z powszechnie stosowanych dodatków w hodowli trzody chlewnej, drobiu. Jakimi zaletami się charakteryzuje i czy to naprawdę dobre rozwiązanie?

Pozytywna reakcja żywieniowa dla całej hodowli

Zwierzęta dobrze reagują na jakościowe źródła białka, które odbijają się na intensywnym wzroście, lepszym trawieniu, równowadze dietetycznej. Mączka składa się powszechnie z odpadów rybnych, a czasami tranu. Mączka rybna zastępuje w ekonomiczny sposób preparaty mięsno-kostne, a jednocześnie utrzymuje prawidłowe walory żywieniowe. Strawność białka w tym przypadku przekracza 90%. To istotna informacja dla każdego hodowcy pragnącego zwiększyć wydajność inwestycji w gospodarstwie. Pasze rybne sprawdzają się przy żywieniu świń i drobiu ze względu na duże nasycenie mikro, makroelementami i witaminami z grupy ADEK. Wskazane witaminy wzmacniają budowę jajek i udoskonalają długoterminowe normy profilaktyczne. Dobre żywienie ogranicza problemy medyczne. W dłuższym terminie wpływa na koszt wizyt weterynarza.

Efektywna suplementacja dla rozwoju zwierząt

Niektórzy producenci rozszerzają wartość mączki przez suplementację syntetycznymi aminokwasami. Bardziej rozbudowany skład paszy umożliwia powstrzymywanie wielu problemów występujących u zwierząt związanych najczęściej ze wzrostem. Mączki rybne charakteryzują się bardzo niską toksycznością. Wapń, magnez, chrom, miedź, żelazo, selen, cynk to tylko niektóre z mikro oraz makroelementów występujących w produkcie. Duże nasycenie niezbędnymi pierwiastkami to szansa na wzmocnienie odporności trzody. Nawet dłuższe przechowywanie produktu nie wiąże się z ryzykiem biologicznym. Mączka doskonale chroni się przed zagrzybieniem i spełnia rygorystyczne normy PN. Hodowca może różnicować nawet w pewnym stopniu skład paszy dla zwierząt przez uwzględnienie łososia, makreli, pstrąga i wielu innych gatunków ryb.

Dlaczego warto?

Żywienie świń oraz kur powiązane z odpadami rybnymi, ale pełnowartościowymi i lekko trawionymi to okazja do poprawienia zdrowia zwierząt. Zbilansowania dieta to mniejsze koszty zużycia paszy. Profilaktyka zdrowotna uzyskiwana przez mączkę rybną to mniej wizyt drogiego weterynarza. Jedna z ciekawszych zalet to łatwość przechowywania paszy z dodatkiem odpadów rybnych. Mięso i jaja pochodzące od zwierząt żywionych w taki sposób wyróżnia się doskonałymi walorami smakowymi, dlatego gospodarstwa chętnie sprawdzają nowe preparaty. Dobre odżywianie nie oznacza wcale podniesienia kosztów, wręcz przeciwnie.

Stosowanie mączek zwierzęcych, rybnych to znacznie lepsze rozwiązanie od preparatów roślinnych, ponieważ to wynika z samej budowy zwierząt, naturalnych preferencji do zdobywania białka. Zastosowanie paszy z udziałem mączki rybnej wpływa pozytywnie na rozwój trzody i przy okazji ogranicza problemy zdrowotne w dłuższym terminie. Oczywiście każda zmiana wymaga obserwacji i dopasowania produktów do najwyższych standardów spotykanych w branży.

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.