Czy zatkane ucho może być przyczyną późniejszego niedosłuchu?

18 sierpnia, 2021
niedosłuch przyczyny
442
Views

Każdy choć raz borykał się z problemem zatkanego ucha. Jeżeli problem utrzymuje się przez dłuższy czas (3-4 dni), należy wybrać się do specjalisty, by ustalić przyczynę. Jeżeli zbagatelizujesz zatkanie ucha, może dojść do poważnych konsekwencji, m.in. problemów ze słyszeniem.

Co powoduje zatkanie ucha?

Najczęstszą przyczyną zatkania ucha jest nadmiar woskowiny, która tworzy tzw. korek woszczynowy. Pojawiają się wtedy problemy ze słuchem w związku z tym, że kanały ucha są zatkane. Woskowinę należy rozpuścić przy pomocy specjalnego płynu, a korek usunąć poprzez specjalny drenaż ucha, który wykonuje lekarz.

Ucho może zatkać się również w wyniku silnego kataru, który wywołuje obrzęk śluzówek. Przewody łączące uszy z nosem zostają zainfekowane, a tym samym naturalnym zjawiskiem są problemy ze słuchem. Kataru nie należy jednak bagatelizować, ponieważ może zwiastować chorobę zatok.

Uszy zatykają się także wskutek zmiany ciśnienia. Zbyt duża ilość powietrza może uciskać trąbkę Eustachiusza, w czego efekcie dochodzi do jej zwężenia i powstania zatoru. Możesz z tym problemem spotkać się podczas lotu samolotem czy wspinaczki górskiej. Standardowy zator wywołany tymi sytuacjami trwa od 3 do 5 godzin, a można mu zapobiec np. żując gumę w trakcie startu i lądowania samolotu.

Jak dbać o narząd słuchu i zapobiegać problemom w jego obrębie?

Zasady pielęgnacji uszu są zawsze takie same, niezależnie od tego, czy mowa o zatkanym czy zdrowym uchu. Przestrzegając ich, możesz zapobiec wielu problemom.

Podstawą jest unikanie słuchania głośnej muzyki, szczególnie bezpośrednio ze słuchawek. Należy także chronić narząd słuchu przed wiatrem i mrozem. Podczas pływania należy natomiast stosować zatyczki do uszu, które zapobiegną przedostawaniu się do kanalików wody. Nie pojawi się dzięki temu charakterystyczne cykanie w uchu, występujące w momencie próby wydostania się wody z przewodów.

Jeżeli występują u ciebie lekkie objawy zatkania ucha, którym nie towarzyszą bóle głowy, wymioty i krwawienie, ucho należy pielęgnować naturalnymi olejkami, które nawilżą przewody i ograniczą produkcję nadmiaru woskowiny.

Polecamy również regularne stosowanie preparatów usuwających woskowinę. Pamiętaj jednak, aby nie używać ich w nadmiarze, ponieważ może to doprowadzić do wysuszenia przewodu słuchowego, a przez to będzie on znacznie bardziej podatny na uszkodzenia.

Jak zapobiec pogorszeniu słuchu po zatkaniu ucha?

Przede wszystkim musisz zacząć działać prewencyjnie. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli wiesz, że masz problem z zatykaniem uszu lub obawiasz się, że ta dolegliwość pojawi się w momencie zmian ciśnienia, zawsze żuj gumę lub pij niewielkie łyki wody. Ważne, aby żuchwa ruszała się. Dzięki temu są niewielkie szanse na to, że bębnienie w uchu oraz jego zatkanie pojawią się.

Nigdy nie bagatelizuj objawów związanych z zatkaniem ucha, ponieważ może to być początek poważnych problemów ze słuchem, szczególnie, jeżeli pojawi się krwawienie.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.