Kompresory olejowe, czyli łatwość w utrzymaniu i funkcjonalność

18 sierpnia, 2021
kompresor powietrza
282
Views

Kompresory olejowe przydatne są zarówno na zakładach przemysłowych, jak i w przydomowych warsztatach. Chociaż sprawdzają się w licznych okolicznościach, to są jednak i takie sytuacje, kiedy lepiej będzie postawić na odmianę bezolejową. Wszystko zależeć będzie bowiem od konkretnych potrzeb.

Kompresor olejowy

Jednym z zadań spełnianym przez sprężarki olejowe jest pompowanie różnych komponentów. Dzięki temu można uzupełnić, chociażby braki powietrza powstałe w oponach samochodowych czy też materacach. Motoryzacja to oczywiście niejedyna dziedzina, w której możemy skorzystać z zalet kompresorów olejowych, gdyż lista zastosowań i branż jest o wiele dłuższa. Za pomocą powietrza tłoczonego pod wysokim ciśnieniem można łatwiej oczyścić z zanieczyszczeń narzędzia i inne elementy. W przemyśle bardzo ważnym ich zadaniem jest zasilanie różnorakich narzędzi pneumatycznych, jak szlifierki, obrabiarki czy też piaskarki.

Podczas użytkowania kompresora olejowego nie zapominajmy jednak o najważniejszych zasadach eksploatacji. Podstawą będzie tu rzecz jasna stała kontrola poziomu oleju oraz jego uzupełnianie. Dodatkowo warto co jakiś czas sprawdzać też stan filtrów i pasków, a także dokonywać ich regularnych wymian.

Kompresor bezolejowy

Ze względu na to, że w sprężarkach bezolejowych tłoków nie trzeba smarować, to są one też łatwiejsze w codziennym utrzymaniu oraz użytkowaniu. Dodatkową zaletą bezolejowej pracy jest też wysoka czystość wydmuchiwanego powietrza. Urządzenia te idealnie sprawdzą się więc do precyzyjnych prac zwłaszcza z delikatnymi częściami. Oczywiście delikatniejsza forma wynika również z mniejszej mocy sprężarek bezolejowych w stosunku do olejowych odpowiedników.

Kompresor olejowy i bezolejowy – różnice

Chociaż oba urządzenia działają w dokładnie ten sam sposób, to jednak w ich podzespołach istnieją pewne drobne różnice. Najistotniejszą z nich jest to, że kompresor bezolejowy wyposażony jest w tłok z materiału o niskim współczynniku tarcia, zatem nie trzeba go smarować olejem w celu utrzymania prawidłowego działania. Warto mieć też na uwadze to, że kompresor olejowy w przeciwieństwie do bezolejowego odznacza się większym rozmiarem i ciężarem, przez co jego przenoszenie jest znacznie utrudnione. Szczególnie istotne może być to dla osób dysponujących ograniczoną przestrzenią i często zmieniających położenie stosowanego sprzętu. Z pewnością warto wziąć pod uwagę wszystkie te cechy w trakcie wybierania urządzenia.

Jaki kompresor wybrać?

Ostateczny wybór rodzaju kompresora zależeć będzie przede wszystkim od wykonywanych prac. Jeśli jesteśmy domowymi majsterkowiczami i używamy taki sprzęt stosunkowo rzadko, to wówczas lepiej postawić na kompresory bezolejowe. Co prawda musimy liczyć się tu z mniejszą wydajnością, niż jego olejowego odpowiednika, lecz w zamian otrzymujemy kompaktowy rozmiar ułatwiający przenoszenie urządzenia z jednego miejsca na drugie oraz manewrowanie nim. Warto jednak zawsze mieć na uwadze to, że odmiana bezolejowa nie jest przeznaczona do ciągłych prac przemysłowych. Do nich wybierać należy bowiem kompresor olejowy.

Article Categories:
Technologie

Comments are closed.