Proof cyfrowy – jakie maszyny warto zakupić?

22 maja, 2023
proofing cyfrowy
363
Views

W branży poligraficznej, każdy, nawet najmniejszy szczegół ma ogromne znaczenie. Bardzo istotną kwestią jest, żeby drukowany produkt spełniał wszystkie oczekiwania, pod względem jakości i precyzji wykonania. Jednym z narzędzi zapewniających, że druk spełnia oczekiwania jest proof cyfrowy. Służą one do wizualnej weryfikacji, czy drukowany produkt jest poprawnie przygotowany i będą wyglądać zgodnie z oczekiwaniami.

Czym jest proof cyfrowy?

Proof cyfrowy jest swego rodzaju próbką, którą drukuje się w celu sprawdzenia, czy projekt graficzny jest zgodny z oczekiwaniami. Często się zdarza, że z uwagi na różne ustawienia monitorów komputerowych, kolor druku różni się od tego obserwowanego na ekranie. Proof cyfrowy pozwala w takich sytuacjach na weryfikację oraz wprowadzenie poprawek przed rozpoczęciem druku docelowego na większą skalę.

Jak tworzone są proofy cyfrowe?

Proofy cyfrowe są tworzone przy pomocy specjalistycznych systemów i technologii drukarskich. W procesie proofingu wykorzystuje się wyspecjalizowane drukarki z możliwością dokładnej kalibracji, co ma na celu zapewnienie dokładnego odwzorowania kolorów i detali. W skład pełnego zestawu wchodzi dodatkowo oprogramowanie z dużą liczbą narzędzi do tworzenia proofów. Należy zaznaczyć, że do różnych rodzajów druku – fleksografii, grawiury czy offsetu, może być potrzebne różne oprogramowanie.

Co wchodzi w skład zestawu do proofingu?

Istnieje wiele różnych urządzeń służących do proofingu cyfrowego. Żeby wyprodukować proof , niezbędny będzie pakiet oprogramowania, przykładowo GMG ColorProof, który jest programem uniwersalnym ze wskazaniem na druk offsetowy czy FlexoProof, przeznaczony głównie do fleksografii czy grawiury. Oprogramowanie umożliwia precyzyjne zarządzanie kolorem, kalibrację urządzeń i w efekcie tworzenia najwyższej jakości proofów cyfrowych.

W skład zestawu potrzebnego do produkcji proofów wchodzi także jednostka drukująca. Dobrym wyborem będą drukarki marki EPSON z serii SureColor. Seria jest popularna wśród profesjonalistów branży poligraficznej. Drukarki oferują szeroką gamę kolorów, wysoką rozdzielczość oraz niezbędną precyzję, co przekłada się na jakość produkowanych proofów.

Żeby wykonać proof cyfrowy, niezbędny będzie przeznaczony do tego papier. Istnieje wiele rodzajów papierów, a wybór konkretnego powinien być podparty potrzebami danego proofu. Dobrej jakości papiery może dostarczyć firma GMG oferująca serie uniwersalne lub bardziej specjalistyczne – ProofMedia, ProofMedia studio, ProofMedia OBA.

Jakie maszyny warto zakupić?

W celu uzyskania maksymalnego komfortu pracy, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup kompletnego zestawu do proofingu. W skład przykładowego zestawu może wchodzić:

  • oprogramowanie GMG ColorProof,
  • jednostka drukująca EPSON SureColor SC-P5000V Spectroproofer,
  • papier GMG ProofMedia premium semiMatte 250.

W razie potrzeby przy instalacji poszczególnych elementów zestawu, warto zwrócić się o pomoc specjalisty, który zapewni, że zestaw będzie gotowy do pracy.

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.