Współczesna budowa i remont obiektów na wysokości nie byłyby możliwe bez stosowania rusztowań. Są one fundamentem dla wielu prac związanych z wysokościami, a ich prawidłowe postawienie jest niezbędne dla bezpieczeństwa pracowników oraz jakości wykonywanych prac. Jak więc odpowiednio ustawiać rusztowania elewacyjne?
Kto może montować rusztowanie?
Rusztowanie elewacyjne jest konstrukcją, która daje pracownikom dostęp do wyższych kondygnacji budynku. Umożliwia to wykonanie prac w sposób stabilny i bezpieczny. Na rynku dostępne są różnorodne typy rusztowań, które różnią się m.in. wyglądem i przeznaczeniem.
Rusztowanie nie jest więc elementem, który może być montowany przez każdego. Fachowiec odpowiedzialny za montaż musi posiadać stosowne uprawnienia, które uzyskuje po ukończeniu specjalistycznego szkolenia oraz zaliczeniu egzaminu kwalifikacyjnego. Monter musi być też wyposażony w odpowiednie środki ochrony: kask, okulary i szelki bezpieczeństwa.
Montaż rusztowania
Podłoże — rusztowanie musi być montowane na ustabilizowanym podłożu z odpowiednim spadkiem do odpływu wód opadowych. Nie może być stawiane na uszkodzonych podkładach, czy cegłach.
Przemieszczanie — dla komfortu pracy i bezpieczeństwa, rusztowanie powinno być wyposażone w drabinki oraz pomosty. Dzięki temu pracownicy mogą swobodnie przemieszczać się po całej konstrukcji.
Podstawa rusztowania — podstawa rozpoczyna się od położenia drewnianego podkładu, na którym stawiane są regulowane podstawki. Całość jest stabilizowana za pomocą stężeń ukośnych i pomostu stalowego.
Rozbudowa — po skończeniu podstawy, rusztowanie można rozbudowywać w pionie. Ważne jest zabezpieczenie pracowników, instalacja odpowiednich poręczy oraz łączników kotwiczących, które przytwierdzają rusztowanie do elewacji budynku.
Podczas demontażu rusztowania należy oczywiście zachować odwrotną kolejność. Ważne jest także wyznaczenie strefy bezpieczeństwa oraz umieszczenie odpowiednich tablic informacyjnych w strefie pracy.
Czy rusztowanie można wynająć?
Zaletą wynajmu rusztowań z firmy zewnętrznej jest przede wszystkim korzystna cena. Decydując się na wynajem sprzętu budowlanego, nie musimy przejmować się serwisowaniem, magazynowaniem, transportem i konserwacją. Co więcej, odpowiedzialność za stan techniczny sprzętu spoczywa na firmie wynajmującej.
Rusztowania elewacyjne są niezbędne w wielu pracach budowlanych. Decydując się na ich montaż, należy więc przestrzegać ściśle określonych zasad związanych z bezpieczeństwem.
Jeśli jednak nie chcemy inwestować sporej sumy w zakup rusztowania, warto wtedy rozważyć wynajem sprzętu budowlanego, który pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze, bez obaw o stan i kondycję sprzętu.