Osuszacze kondensacyjne i osuszacze adsorpcyjne – różnice

31 sierpnia, 2021
osuszanie ścian
518
Views

Osuszacze powietrza to specjalistyczne urządzenia służące do oczyszczania powietrza z nadmiaru wilgoci w pomieszczeniach zamkniętych. Aby osuszanie było jak najbardziej efektywne należy ustawić urządzenie pośrodku osuszanego pomieszczenia. Wówczas powietrze, które zostało poddane obróbce jest zbierane i wydalane z w obrębie całego pomieszczenia. W przypadku problemów z nadmiarem wilgoci w powietrzu warto rozpatrzyć decyzję o wypożyczeniu profesjonalnego sprzętu. Firmy wynajmujące osuszacze w Warszawie oferują usługę najmu wydajnych przenośnych osuszaczy. Można ich użyć do osuszania ścian w budownictwie oraz do usuwania skutków podtopień i powodzi w domach.

Rodzaje osuszaczy powietrza

KW niniejszym artykule bierzemy pod lupę osuszacze kondensacyjne i adsorpcyjne. W osuszaczach kondensacyjnych powietrze przechodzi najpierw przez filtr, który skupia zanieczyszczenia. Potem trafia do komory, gdzie zostaje schłodzone. Zredukowane do pary wodnej powietrze ścieka do zbiornika, a osuszone wędruje do skraplacza. Tam zostaje ocieplone i wyrzucone z urządzenia z temperaturą podobną do otoczenia i pozbawione wilgoci.

Osuszacze adsorpcyjne mają podobną zasadę działania jak kondensacyjne. Wilgotne powietrze trafia na silikonowy granulat, który pochłania wodę i wypuszcza suche już powietrze, podgrzane do temperatury wyższej niż w momencie zasysania. Osuszacz taki rekomendowany jest do pomieszczeń o temperaturze powietrza niższej niż 12 stopni C.

Różnice pomiędzy osuszaczem kondensacyjnym a adsorpcyjnym

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj urządzenia świetnie nadaje się do osuszania ścian z wilgoci. Różnica pomiędzy obydwoma osuszaczami skupia się na wysokości temperatury wydalanego powietrza w fazie końcowej. Osuszacz kondesacyjny nie podgrzewa powietrza w przeciwieństwie do adsorpcyjnego. Ponadto osuszacz kondensacyjny wykazuje wyższą wydajność w wysokiej temperaturze. Natomiast adsorpcyjny posiada stałą wydajność. Osuszacz kondesacyjny to ciężkie i duże objętościowo urządzenie z niskimi kosztami eksploatacji. Generuje też duży hałas. Zaś osuszacz adsorpcyjny to lekkie i ciche urządzenie. Posiada jednak wysokie koszty użytkowania.

Obszary wykorzystania osuszacza

Osuszacze można zastosować do osuszania ścian po świeżym malowaniu oraz posadzek i nowych tynków. Dobrze pochłaniają wilgoć z zalanych pomieszczeń, domów oraz piwnic.  Sprzęt stosuje się również tych dziedzinach przemysłu, które borykają się z nadmiarem wilgoci, pleśni czy niepożądanych skutków korozji. Jest to np. branża tworzyw sztucznych, produkcja drożdży, energetyka, magazyny żywności, muzea i archiwa, przemysł farmaceutyczny, składowanie drewna, cukiernictwo, żegluga, obróbka powierzchniowa metalu, ochrona mostów przed korozją, hale hokejowe i lodowiska.

Osuszanie ścian po remontach to główne zastosowanie specjalistycznych osuszaczy. Wypożyczenie urządzenia pozwala skrócić czas trwania remontów oraz zabezpiecza przed skutkami wilgoci technologicznej. Wynajem osuszacza wspomaga proces odgrzybiania pomieszczeń po zalaniach i powodziach, ale również redukuje nadmiar wilgoci na halach przemysłowych i produkcyjnych.

Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.