Jak urządzić sypialnię, by dobrze się w niej spało?

26 sierpnia, 2021
rolety do sypialni
318
Views

Dobry sen pozwala prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia, dlatego należy bardzo poważnie podejść do procesu urządzania sypialni. Jest to pomieszczenie, w którym powinno się czuć bezpiecznie, nie może też być przejaśnione w ciągu nocy. Nawet najmniej natężone światło, które wpada do środka, ma wpływ na jakość snu, a to na samopoczucie następnego dnia. Wybór łóżka i wygodnego materaca to dopiero początek, każdy szczegół odgrywa tutaj rolę. Jak skomponować całość wnętrza, by można było w nim skutecznie wypocząć?

Prawidłowe zasłonięte okna to podstawa

Zwłaszcza jeżeli mieszka się przy ruchliwej i dobrze oświetlonej ulicy, należy mieć na uwadze to, że ostre światło utrudnia zasypianie i regenerację już w trakcie snu. W nocy każdy rodzaj światła, nie tylko to sztuczne, ma wpływa na jakość wypoczynku – przykładowo, pełnia księżyca potrafi przeszkodzić w zaśnięciu dużej grupie osób. Rozwiązań na ten problem jest naprawdę wiele – można zamontować zasłony, dobrym pomysłem okazuje się również roleta wolnowisząca. Posiada ona wiele zalet, między innymi łatwość montażu, niską cenę oraz to, że zapewnia prywatność i zacienienie.

Kolor również ma znaczenie

Kolory rolet mogą wydawać się nieistotne, jednak w głównej mierze to one decydują o stopniu nieprzepuszczania światła zewnętrznego. Jeżeli sypialnia znajduje się od południowej strony, warto zdecydować się na nieco grubszy materiał i raczej ciemniejsze barwy. Dzięki bogatej palecie kolorów dostępnych na rynku, z łatwością można znaleźć taki, który będzie zapewniał odpowiednie zacienienie oraz wkomponuje się do estetycznego zamysłu całego pomieszczenia. Materiał również można wybrać w taki sposób, by pasował do reszty tkanin znajdujących się w sypialni. Jedyne czego warto unikać w tym pomieszczeniu, to abstrakcyjne wzory, które rozpraszają uwagę i utrudniają zasypianie.

Czy znajdzie się miejsce na zasłony?

Obecność rolet w żadnym stopniu nie przeszkadza w montażu dodatkowych zasłon. Wręcz przeciwnie – często jest to bardzo ciekawe dopełnienie przestrzeni. Oczywiście poza dekoracją, odgrywają one swoją rolę w ciągu nocy, jako dodatkowa ochrona przed mocnym światłem. Podczas ich wyboru należy jednak pamiętać, że szyny do zasłon muszą być odpowiednio wcześniej przemyślane i wybrane. Najczęściej spotyka się szyny sufitowe, jednotorowe lub dwutorowe – te ostatnie w przypadku zdecydowania się na większą ilości zasłon.

O czym trzeba pamiętać?

Podczas urządzania sypialni należy kierować się przede wszystkim swoim komfortem. Każdy ma inne upodobania i potrzeby, dlatego całość należy dostosować indywidualnie do siebie. Zarówno zasłony, jak i rolety świetnie sprawdzają się w zacienianiu, dlatego wybór należy do domowników, którzy będą spali w danym pomieszczeniu.

Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.