Urządzenia do produktów sypkich – czym powinny się charakteryzować?

20 września, 2021
urzadzenia do surowcow sypkich
273
Views

Transport materiałów sypkich umożliwia ich efektywne i bezpieczne przenoszenie na wymaganą odległość. Proces ten działa na zasadzie wytworzenia odpowiednio wysokiej różnicy ciśnienia występującego pomiędzy punktami załadunku i odbioru surowca. Oczywiście nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego sprzętu. Jakie więc urządzenia za to odpowiadają?

Urządzenia do surowców sypkich dostępne na rynku

Światowi producenci oferują liczne urządzenia wspomagające proces rozładowywania, obsługi i załadunku materiałów sypkich. Wśród nich wymienić można na przykład elastyczne przenośniki spiralne, stacje rozładunku i załadunku big bagów, stacje rozładunku małych worków oraz wywrotnice beczek z materiałami sypkimi. Najlepiej rzecz jasna, jeśli wybierane urządzenia będą „szyte na miarę” danego klienta. Zróżnicowany poziom wymagań i środowiska pracy sprawia, że bardzo trudno tu określić konkretne standardowe rozwiązania. Pewne jest natomiast to, że z urządzeń do produktów sypkich warto korzystać.

Elastyczne przenośniki spiralne

Transport materiałów sypkich charakteryzuje się wieloma względami, które należy wziąć pod uwagę. Gdy istnieje bowiem potrzeba, chociażby efektywnego przeniesienia sypkich materiałów spożywczych to wtedy trzeba zadbać o wszystko. Wiadome jest przecież, że transportując cukier, sól, zioła i inne proszki spożywcze absolutnie nie można pozwolić sobie na ich zanieczyszczenie, czy też nawet najmniejszą zmianę struktury. Taka sytuacja powodowałaby nie tylko obniżenie jakości produktu, lecz także często wręcz uniemożliwiało jego prawidłowe użytkowanie. Rozwiązaniem mogą być tu na przykład elastyczne przenośniki spiralne do zastosowania w sektorze przemysłowym lub spożywczym. Podstawowy dostępny wariant obejmować będzie lej zasypowy (często wraz z czujnikiem poziomu), adapter wejściowy, przenośnik ze spiralą bezrdzeniową, adapter wyjściowy oraz napęd z reduktorem obrotów. Ten ostatni element jest niezbędny, gdyż same przenośniki charakteryzują się wolnoobrotową pracą. Oczywiście niezwykle istotne jest również prawidłowe dobranie przenośnika. W tym celu szczególną uwagę zwracajmy na dopasowanie optymalnej spirali. Szczegółowo bazować należy na kształcie jej przekroju, odległościami pomiędzy poszczególnymi zwojami i innych aspektach. Dobieranie przenośnika nie polega zatem wyłącznie na dopasowaniu długości oraz wydajności. Dodajmy, że przenośniki poziome są często wyposażone liczne wyjścia pozwalające na załadowanie różnych zbiorników za pomocą tylko jednego podajnika.

System rurowy

Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań do transportu materiałów sypkich są systemy rurowe. Pozwalają one transportować materiały sypkie na znaczne odległości. Nie powodują też większych trudności, jeśli chodzi o dostosowanie do wymagań przedsiębiorstwa. System jest zbudowany modułowo, co ułatwia jego montaż i demontaż. Zastosowanie systemów inspekcyjnych ułatwia też nadzór nad wydajnością transportu, jest również pomocne przy serwisowaniu kanału przepływu.

Article Categories:
Technologie

Comments are closed.