Stanowisko zrobotyzowane – większa wydajność procesu obróbki blachy

2 listopada, 2021
robotyzacja produkcji
387
Views

Branża przemysłowa cały czas poszukuje nowych rozwiązań w zakresie ulepszeń jakościowych i wydajnościowych. Od kiedy Henry Ford zaczął w 1913 roku używać linii montażowej w swoich fabrykach, w tej dziedzinie obserwuje się ciągły wzrost technologiczny. Jest on spowodowany koniecznością efektywniejszego wykorzystania mocy produkcyjnych, wzrostem cen nośników energii i kosztów robocizny. Te zmiany obejmują też dziedzinę obróbki blach – w tym wypadku istnieje wiele sposobów podniesienia wydajności pracy i jakości obsługi procesów produkcyjnych.

Automatyzacja maszyn i robotyzacja stanowisk produkcji

Podstawowe zmiany w organizacji pracy w tej dziedzinie polegały na instalacji w maszynach systemów do automatycznej wymiany narzędzi. Dzięki temu osiągnięto zwiększenie przepływu materiałów i półproduktów pomiędzy kolejnymi etapami produkcji. Kolejnym krokiem było zwiększenie elastyczności procesu technologicznego. Zaczęto przeplatać ze sobą różne operacje. Warto wymienić chociażby:

  • sprzężenie zaginarek, szlifierek i innych maszyn z liniami produkcyjnymi,
  • połączenie wykrawania elementów z rozcinaniem,
  • zastosowanie wykrawania wraz z cięciem laserowymi,
  • ujednolicenie transportu produktów z magazynowaniem.

Dzięki powyższym innowacjom można było zmniejszyć koszty składowania, przyspieszyć logistykę oraz zmniejszyć wpływ oddziaływania procesu produkcyjnego na środowisko naturalne. Maszyny zaczęły wydzielać mniejszą ilość CO2 i zmniejszyły się koszty utrzymania pojedynczego stanowiska pracy.

Jak wygląda robotyzacja zginarek?

Celem automatyzacji procesów produkcyjnych jest minimalizowanie niebezpiecznych i powtarzalnych operacji, które wykonuje człowiek. W przypadku zginarek osiąga się ten efekt poprzez:

  • połączenie automatycznego gięcia z gięciem dwustronnym na linii góra – dół (tzw. gięcie JDB),
  • wykorzystanie wysuwanego stołu, na którym arkusz blachy jest obracany i podawany na stanowisko odbiorcze,
  • automatyzacja procesu gięcia za pomocą technologii JH5 oraz współpraca zginarki typu Jorns z liniami do rozkroju blachy.

Następuje skrócenie pełnego cyklu produkcyjnego poprzez zmniejszenie liczby operacji. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość jego dostosowania do potrzeb konkretnego zakładu – jest to możliwe także w przypadku załadunku i odbioru elementów.

Polerowanie i szlifowanie półproduktów – co można poprawić?

Uzyskanie jednolitej powierzchni obrabianych materiałów jest bardzo ważne przy produkcji sprzętów sanitarnych czy chociażby części motoryzacyjnych. Tradycyjnie szlifowanie było bardzo uciążliwe i wymagało wielu godzin pracy. Obecnie możliwe jest osiągnięcie tego celu za pomocą robotów. Nie wymagają ciągłego dozoru i wykonują powierzone zadania w sposób ciągły – wystarczy, że zostaną odpowiednio zaprogramowane. Współczesne automaty do szlifowania i polerowania mają ogromne pole do działania:

  • mogą wykonywać kilka operacji równocześnie bez obecności operatora,
  • wykorzystują kilka osi o dużej nośności,
  • mogą być rozbudowywane o dodatkowe funkcjonalności, takie jak jednostki magazynowania, załadunku czy rozładunku.

Wszechstronne stanowiska produkcyjne można dostosować do wymagań taśmy produkcyjnej.

Podsumowanie

Tempo zmian technologicznych to wyzwanie dla wielu zakładów produkcyjnych. W tym procesie liczy się precyzja i znajomość wielu niuansów. Dzięki zastosowaniu właściwych rozwiązań można przyspieszyć czas produkcji jednocześnie zmniejszając koszty i uciążliwy wpływ technologii na środowisko.

Article Categories:
Technologie

Comments are closed.