Sprzątanie warsztatu samochodowego – na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich preparatów?

11 maja, 2023
sprzatanie serwisu samochodowego
211
Views

Warsztat samochodowy jest miejscem, w którym korzysta się z różnego rodzaju substancji i materiałów niezbędnych do naprawy bądź przeglądu pojazdów mechanicznych. W pełni zrozumiałe jest to, że prędzej czy później staną się one odpowiedzialne za zabrudzenia powierzchni warsztatu. Pozbycie się ich jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale również z uwagi na to, że mogą powodować potencjalne zagrożenie dla pracowników i klientów. Konieczne jest więc regularne sprzątanie warsztatu z użyciem odpowiednich preparatów.

Jakie zanieczyszczenia są największym problemem warsztatu samochodowego? 

W warsztatach samochodowych niemożliwe jest zachowanie sterylnej czystości. Podczas wykonywania przeglądów samochodowych, jak również w trakcie prac związanych z naprawami pojazdów, dochodzi do uwolnienia różnego rodzaju zanieczyszczeń. Powszechne są zarówno mokre, jak i suche zabrudzenia. Mowa tu między innymi o błocie, piasku, wodzie czy żwirze. Szczególnie trudne do usunięcia zabrudzenia mogą powodować środki, które są wykorzystywane podczas codziennych prac w warsztacie. Będą to przede wszystkim smary, pasty, oleje czy rozpuszczalniki. Aby możliwe było wykonywanie pracy w komfortowych warunkach i przede wszystkim w zgodzie z zasadami BHP, trzeba troszczyć się o to, aby wszelkie zanieczyszczenia były usuwane na bieżąco.

Chemia BHP – jaka powinna być?

Chemia BHP to coś, czego nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie samochodowym. Przy pomocy starannie dobranych preparatów możliwe staje się usunięcie zarówno mokrych, jak i suchych zabrudzeń. Wybierając konkretny preparat, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, do czego jest on przeznaczony. W warsztacie niezbędne będą na pewno środki, przy pomocy których będzie można pozbyć się plam ze smarów czy takich, które powstają na skutek wycieku paliwa. Niestety, tradycyjne środki czystości nie poradzą sobie z nimi. Właśnie dlatego, niezbędna jest chemia BHP dedykowana właśnie warsztatom samochodowym. Ważne jest również przyjrzenie się formie konkretnego preparatu. Niektóre z nich dostępne są w formie płynów, inne mają zaś postać past. Aby usuwanie zabrudzeń było efektywniejsze, konieczne jest także wykorzystanie specjalnych akcesoriów. Usuwanie kurzu, smaru czy żwiru znajdującego się na podłodze czy urządzeniach to jednak nie wszystko. Ważne jest także zapewnienie pracownikom warsztatu preparatów, przy pomocy których będą mogli umyć swoje dłonie. Wiele środków wykorzystywanych podczas naprawy czy konserwacji pojazdów nie pozostaje bez negatywnego wpływu na stan skóry czy zdrowia. Istotny będzie zatem zakup takiego preparatu, który pozwoli na skuteczne i sprawne usunięcie zabrudzeń z powierzchni naskórka. Musi być to jednak środek bezpieczny, który nie spowoduje reakcji uczuleniowej.

Wybierając chemię BHP do warsztatu samochodowego na pewno trzeba zwrócić uwagę na jej formę oraz skuteczność. Przydatne będą zarówno preparaty do usuwania zabrudzeń z powierzchni urządzeń, jak i takie, które pozwolą na bezpieczne usunięcie zanieczyszczeń ze skóry.

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.