Rozliczenie PIT-u przez internet – to proste!

12 kwietnia, 2022
rozliczenie podatku ksiegowa
461
Views

Czas rozliczeń podatkowych powoli dobiega końca. Kto jeszcze tego nie zrobił powinien się pospieszyć – ostatnie dni to czas wzmożonego ruchu w Urzędach Skarbowych i wśród doradców podatkowych. Warto wybrać rozliczenie przez internet – to proste i szybkie rozwiązanie na wysłanie deklaracji PIT.

Termin deklaracji PIT

Już niebawem upływa termin składania deklaracji PIT. Do kiedy podatnicy muszą przekazać fiskusowi swoje roczne zeznanie? Ustawowy termin na wysłanie PIT-u do Urzędu Skarbowego to 30 kwietnia. W tym roku dla spóźnialskich jest dobra wiadomość – został on nieco wydłużony. Dlaczego? Wynika to bezpośrednio z przepisów podatkowych. Ostatni dzień kwietnia w tym roku przypada w sobotę. Ponieważ jest to dzień wolny od pracy dla Urzędów Skarbowych termin przesuwa się na kolejny dzień roboczy.  1 maja to również dzień wolny, dlatego ostatecznie formularze PIT należy złożyć do 2 maja.

Pamiętajmy, że data 2 maja obejmuje w większości podatników rozliczających się na deklaracji PIT-37 i PIT-36. Podatnicy, którzy są zobligowani do wysłania deklaracji PIT-28, czyli np. osoby rozliczające się w formie ryczałtu, musiały zrobić to do końca lutego.

Jak rozliczyć i złożyć PIT?

Deklarację PIT może złożyć zarówno tradycyjnie w urzędzie, jak i rozliczyć się przez internet. Możesz także przekazać swój dokument do profesjonalnego biura podatkowego, które pomoże w rozliczeniu. Deklaracje można także wysłać pocztą do Urzędu Skarbowego. Datą złożenia dokumenty będzie dzień nadania go w placówce pocztowej.

Rozlicz PIT przez internet

Od kilku lat coraz popularniejszą metodą rozliczenia jest rozliczenie PIT-u przez internet. Możemy skorzystać z gotowego systemu udostępnionego przez Ministerstwo Finansów, lub programów online do rozliczenia pit. Złożenie PIT-u przez internet to wygodne i szybkie rozwiązanie. Pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy, związanych z choćby dojazdem do urzędu. Programy do rozliczenia PIT samodzielnie wyliczą należny podatek lub kwotę zwrotu. Należy jedynie przepisać właściwe pozycje z otrzymanych od płatnika deklaracji PIT-11. PIT przez internet możemy złożyć z każdego miejsca, gdzie mamy dostęp do internetu.

Składając PIT przez internet bez problemu skorzystać możemy z opcji rozliczenia indywidualnego, jak również wspólnie z małżonkiem. Potrzebne do tego będą jedynie deklaracje PIT za poprzedni rok, w celu zweryfikowania tożsamości podatnika. Rozliczając PIT przez internet skorzystać możemy także z przysługujących nam ulg podatkowych. W tym celu na interaktywnym formularzu należy wybrać rodzaj ulgi i ewentualnie podać kwotę odliczenia (np. ulga za internet, ulga za leki, ulga rehabilitacyjna).

Skorzystaj z pomocy księgowych

Jeżeli rozliczenia deklaracji PIT sprawiają Ci trudność, bądź masz problem z interpretacją przepisów podatkowych warto odwiedzić profesjonalne biuro księgowe i skorzystać z usługi rozliczenia deklaracji podatkowych. Księgowa wypełni za Ciebie zeznanie i obliczy należy podatek, lub ewentualnie zwrot podatku. Szczególnie jeśli korzystasz z ulg podatkowych należy sprawdzić i dokładnie wyliczyć możliwą do odliczenia kwotę. W przypadku pomyłki fiskus może zakwestionować złożone zeznanie i domagać się zwrotu podatku.

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.