Problemy ze snem u dziecka – z czego mogą wynikać?

23 września, 2021
leki u dzieci
429
Views

Prawidłowy sen to jeden z podstawowych elementów, które wpływają na rozwój najmłodszych. Co zrobić, jeśli dziecko miewa problemy z zaśnięciem lub często budzi się w nocy? Gdzie szukać pomocy?

Jak długo powinno spać dziecko?

Niemowlęta przesypiają nawet od 16 do 18 godzin na dobę. Dla dzieci w wieku od 2 do 12 miesięcy optymalny czas snu wynosi 12-16 godzin na dobę. Starszym pociechom (w wieku 5-14 lat) wystarczy od 9 do 13 godzin. Natomiast młodzież w wieku 14 do 18 lat powinna sypiać 7-10 godzin. Jednak przeziębienie, lęk uogólniony czy niewłaściwa temperatura w pokoju to tylko niektóre czynniki, jakie mogą zaburzyć przyjęte normy. Wiele z tych kłopotów można wyeliminować samemu, lecz niekiedy wsparcie doświadczonego specjalisty będzie wręcz niezbędne.

Przyczyny problemów ze snem

Kłopoty ze snem bardzo często związane są z nieprawidłowym oddychaniem. Taki stan może mieć wiele przyczyn – zwyczajne przeziębienie, powiększenie migdałków czy nieprawidłowości związane tkankami gardłowo-nosowymi. Jeżeli dziecku udaje się przespać noc, a rodzice nadal mogą usłyszeć chrapanie, czy zauważyć oddychanie z otwartymi ustami, wtedy należy odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu. Dobry sen utrudnia również ząbkowanie, kolka, refluks żołądkowo-przełykowy czy świąd spowodowany alergią skórną. Ponadto starszym dzieciom mogą towarzyszyć bóle wzrostowe.

Do poważnych przyczyn problemów ze snem należą również lęki u dzieci, które najczęściej nasilają się w wieku przedszkolnym. Koszmary mogą wybudzić najmłodszych ze snu, powodując krzyk czy kołatanie serca. Takie stany z reguły związane są ze stresem. U najmłodszych niekiedy dochodzi również do epizodów somnambulizmu – dzieci we śnie mogą spacerować po pokoju, a nawet z niego wychodzić. Trudno nie zauważyć, że w wielu przypadkach pomoc psychologa dziecięcego jest niezbędna. Błyskawiczna reakcja na problemy pomoże je rozwiązać i sprawi, że sen będzie długi i komfortowy.

Co może zrobić psycholog?

Wiele problemów związanych z zaburzeniami snu może minąć wraz z wiekiem. Jednak przypadki lęku uogólnionego warto omówić ze specjalistą. Problem ten może wpływać nie tylko na łatwość zasypiania, ale również utrzymywania właściwych relacji społecznych. Psycholog dziecięcy przeprowadzi szczegółowy wywiad, a następnie zaproponuje sprawdzone metody na rozwiązanie kłopotów. Warto zaznaczyć, że psychologia przez wiele lat znacznie się rozwinęła, a wsparcie eksperta jest bardzo skuteczne i pozwala szybko zażegnać kłopoty.

Oczywiście warto odwiedzić doświadczonego specjalistę, który cieszy się wysoką renomą i doskonale radzi sobie z leczeniem lęków u dzieci. Przed dokonaniem wyboru należy również zapoznać się
z opiniami rodziców. Obok profesjonalizmu i szerokiej wiedzy bardzo ważne jest przyjazne podejście do najmłodszych, empatia oraz rzetelne wsparcie na każdym etapie terapii. Dzięki tym elementom współpraca ułoży się znakomicie, a efekty będą pozwolą najmłodszym rozwijać się jak najlepiej.

Article Categories:
Biznes i finanse

Comments are closed.