Kiedy dziecko jest nieposłuszne – co robić?

28 lutego, 2022
psycholog dla dzieci
134
Views

Nieposłuszeństwo malucha może wynikać z wielu czynników. W jaki sposób można sobie z tym radzić i kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego? Oto szczegółowe informacje, z którymi powinien zapoznać się każdy rodzić.

Przyczyny nieposłuszeństwa

Dziecko bardzo często jest nieświadome, że niektóre zachowania są niewłaściwe. Jeśli rodzice nie poinformują pociechy o pewnych zasadach, może dochodzić do licznych nieporozumień. Kluczowym aspektem będzie więc ustalenie norm oraz rozmowa z maluchem. Wówczas powinien on zrozumieć, że sprzątanie pokoju czy spokój na zakupach są ważne dla rodziców, a wręcz mogą być nagradzane.

Rodzic musi wiedzieć, że dziecko po prostu do pewnych zachowań jeszcze nie dojrzało. Maluchy niekiedy nie potrafią zapanować nad emocjami i w wielu przypadkach jest to związane z wiekiem, a nie z zaburzeniami. Rodzice powinni więc dostosować oczekiwania do dziecięcej psychiki.

Zdarza się jednak, że dziecko zdaje sobie sprawę o niestosowności pewnych zachowań oraz doskonale rozumie, że nie spełnia oczekiwań rodziców. Jeśli nieposłuszeństwo powtarza się sporadycznie i nie powoduje daleko idących konsekwencji, przyczyn należy szukać w braku ciekawych aktywności czy negatywnym wpływie rówieśników.

Czasami dzieci są bardzo nieposłuszne i świadomie zachowują się niewłaściwie. Przyczyną może być bunt wobec nakazanych norm, odrzucenie rodzica jako autorytetu, a także różnego rodzaju problemy psychiczne. Dziś nawet najmłodsi mogą zmagać się z lękami, uzależnieniem od komputera czy stresem szkolnym.

Jak pokonać dziecięce nieposłuszeństwo?

Przede wszystkim rodzic powinien zrozumieć, że zachowanie dziecka prawdopodobnie związane jest z nurtującymi je problemami. Bardzo ważne są codzienne rozmowy z maluchem, dzięki którym poprawią się rodzinne więzi, a także łatwiej będzie zauważyć ewentualne kłopoty.

Przy okazywaniu nieposłuszeństwa rodzic powinien zachować spokój i jasno zakomunikować, że nie zgadza się na niewłaściwe postępowanie. Jednocześnie należy wykazać empatyczną postawę i starać się szybko rozwiązać konfliktową sytuację. Ponadto dobrze jest z najmłodszym spędzać jak najwięcej czasu i proponować nowe aktywności.

Jeżeli jednak starania rodziców nie przynoszą efektów, nieposłuszeństwo może przerodzić się w jeszcze większe problemy wychowawcze. Dlatego warto odwiedzić psychologa dziecięcego, a także skonsultować się z placówką edukacyjną i zapytać nauczyciela lub pedagoga o zachowanie pociechy. Będą to pomocne informacje dla specjalisty.

Jak może pomóc psycholog?

Doświadczony specjalista zbada przyczynę problemu, gdyż ta nie zawsze jest jasna. W tym celu przeprowadzi wywiad z rodzicami i porozmawia z dzieckiem. Następnie zaproponuje skuteczne metody terapii, które pomogą maluchowi zapanować nad emocjami. Oczywiście warto skorzystać z usług psychologa dziecięcego, który cieszy się pozytywnymi opiniami wśród rodziców i potrafi rozmawiać z najmłodszymi. Wsparcie profesjonalisty na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty.

 

Article Categories:
Dziecko

Comments are closed.