Jak zachować cerę tłustą w dobrej kondycji?

28 lutego, 2022
oczyszczanie twarzy
312
Views

Codzienna pielęgnacja skóry tłustej jest monotonna i bardzo problematyczna. Każdy, kto ją posiada wie, że z jednej strony charakteryzuje się ona nadczynnością gruczołów łojowych, a z drugiej jest skłonna do odwodnienia i zmian trądzikowych. Zachowanie jej w dobrej kondycji to nie lada wyzwanie.

Krok pierwszy – odpowiednie oczyszczanie

Dokładne oczyszczanie skóry to pierwszy i podstawowy krok, od którego należy rozpocząć pielęgnację skóry tłustej. To fundament, bez którego wszystkie inne zabiegi nie mają sensu. Warto przynajmniej raz na jakiś czas wykonać profesjonalne oczyszczanie twarzy, np. w naszej klinice w Warszawie. W domowych warunkach powinno się myć twarz w ciepłej wodzie z zastosowaniem specjalnych kosmetyków przeznaczonych do tego typu skóry, bez zawartości alkoholu. Stosowane produkty powinny być delikatne, aby nie wypłukiwały nadmiernie z naskórka lipidów i ceramidów, ponieważ ich obecność jest konieczna do prawidłowej pracy płaszcza tłuszczowego cery. Zawsze trzeba je dokładnie spłukać, a wodę delikatnie odsączać delikatnym ręcznikiem papierowym lub chusteczką higieniczną bez pocierania skóry. W ten sposób nie zostanie ona dodatkowo podrażniona, a ewentualne zmiany i wypryski nie pękną.

Krok drugi – nawilżenie skóry

Wydawać by się mogło, że skóra tłusta nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Nic bardziej mylnego! Każdy rodzaj skóry potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Do cery tłustej doskonale sprawdzą się lekkie, nawilżające produkty, przeznaczone do tego rodzaju skóry. Powinny być uwzględnione w pielęgnacji dziennej i nocnej. Pomogą ona utrzymać skórę w dobrej kondycji, odżywią i wygładzą jej powierzchnię. W pielęgnacji nocnej warto rozważyć pełnowymiarową pielęgnację, czyli krem i serum z tej samej serii.

Krok trzeci – regularne złuszczanie skóry

Peeling potrzebny jest każdej skórze, również tłustej. Pomoże pozbyć się martwego naskórka, oczyści skórę z codziennych zanieczyszczeń, odświeży ją. Jednak nie może on być wykonywany zbyt często, aby nie podrażnił skóry. Zabieg ten lepiej zostawić profesjonalistom i wybrać się do gabinetu kosmetycznego. Dobry dermatolog dobierze i wykona peeling w taki sposób, by efekty były jak najlepsze, a skóra nie była podrażniona. Co więcej, pozna on skórę i podpowie co robić, by jej kondycja była lepsza.

Krok czwarty – regeneracja

Stres i zmęczenie nie są sprzymierzeńcami skóry tłustej. Przy długotrwałym, chronicznym stresie skóra staje się poszarzała, zmęczona, zwiększa się jej skłonność do wyprysków, a jakakolwiek pielęgnacja wydaje się nie przynosić rezultatów. Gdy dochodzi do tego mała ilość snu i zmęczenie – nawet najlepsze kosmetyki i regularne wizyty w salonie kosmetycznym nie przyniosą oczekiwanych efektów. Dlatego bardzo ważne jest, by zapewnić sobie odpowiednią ilość snu i znaleźć w ciągu dnia czas tylko dla siebie – na ulubioną książkę, serial czy relaksującą kąpiel w wannie. Dzięki temu kondycja skóry z pewnością się poprawi.

Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.