Jak rozpoznać dysleksję u dziecka?

18 sierpnia, 2021
badanie dysleksji
359
Views

Dziś z dysleksją zmaga się wielu uczniów. Wśród nich nie brakuje dzieci bardzo inteligentnych, które świetnie radzą sobie z większością obowiązków szkolnych. Czym charakteryzuje się to zaburzenie i w jaki sposób można pomóc najmłodszym?

Czym jest dysleksja?

Dysleksja jest zaburzeniem rozwojowym, które doprowadza do trudności w nauce pisania
i czytania. Problemy mogą być spowodowane nieprawidłowościami w percepcji wzrokowej (widzenie, ale niedostrzeganie), percepcji fonologicznej (słyszenie, ale nieusłyszenie) czy wspólnym działaniu tychże procesów.

W naszym kraju obowiązują przepisy, które nakazują szkołom pomoc dzieciom, znajdującym się w grupie ryzyka oraz zmagającym się z dysleksją. Zadaniem placówek edukacyjnych jest rozpoznanie problemu, właściwa diagnoza oraz organizacja specjalistycznej pomocy. Rodzice ze stolicy mogą również szukać wsparcia na własną rękę u sprawdzonego psychologa dziecięcego w Warszawie.

Jak rozpoznać problem?

Jeżeli poziom inteligencji dziecka jest prawidłowy, a mimo tego pojawiają się trudności z pisaniem, czytaniem i sylabizowaniem, warto przeprowadzić badanie dysleksji.

Problemy często dotyczą przekładania głosek na litery oraz wyrazów na znaki graficzne. Ponadto dzieci często popełniają błędy ortograficzne i pomijają litery. Natomiast proces czytania przebiega powoli. Dochodzi również do przekręceń słów częściej niż u innych uczniów.

Należy jednak odróżnić dysleksję od sporadycznych problemów z pisaniem i czytaniem, które mogą pojawiać się na skutek przemęczenia czy utraty koncentracji. Dobry psycholog dziecięcy w Warszawie na pewno pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości, a w razie potrzeby zapewni oczekiwaną pomoc.

Jak może pomóc specjalista?

Profesjonalne badanie dysleksji pozwoli stwierdzić, czy problem faktycznie istnieje oraz jakich objawów dotyczy. Specjalista analizuje błędy, biorąc pod uwagę wiek dziecka oraz realizowany program nauczania. Ponadto określa ewentualne zaniedbania środowiskowe.

Po wykonaniu badania dysleksji ekspert sporządza szczegółową opinię. Można tam znaleźć informacje na temat problemów, z którymi zmaga się dziecko oraz zalecenia związane
z wymaganiami edukacyjnymi. Dokument stanowi podstawę do przygotowania przez szkołę indywidualnego programu ćwiczeń dla ucznia.

Jak przebiega leczenie?

Dziś bez problemu można znaleźć psychologa dziecięcego w Warszawie, który na temat dysleksji wie wszystko. Odpowiednio zdiagnozowany problem pozwoli podjąć skuteczną terapię, która znacznie poprawi komfort nauki.

Jeżeli badanie dysleksji potwierdzi niepokojące objawy, specjalista może zaproponować edukację naprawczą oraz programy związane z zabawą rymami, podziałem słów na sylaby, zapamiętywaniem skojarzeń czy ćwiczeniami pamięci wzrokowej i słuchowej.

Warto pamiętać, że doświadczony psycholog każdy problem rozpatrzy indywidualnie
i dostosuje program terapii do potrzeb dziecka. Dysleksja to zaburzenie, które wymaga cierpliwości
i konsekwencji w leczeniu, dlatego wsparcie zaufanego eksperta jest tak istotne.

 

Article Categories:
Dziecko

Comments are closed.