Czy i kiedy wzrośnie WIBOR?

28 września, 2021
rynek kredytow doradca kredytowy
755
Views

Stopa procentowa WIBOR jest przedmiotem zainteresowania kredytobiorców oraz osób, które zastanawiają się nad zaciągnięciem kredytu. Wszystko dlatego, że ma ona niemały wpływ na wysokość jego raty. Obecnie WIBOR plasuje się na stosunkowo niskim poziomie, jednak coraz częściej mówi się o tym, że może wzrosnąć. Czy rzeczywiście może to nastąpić, a jeśli tak, to kiedy? Czy lepiej wziąć kredyt ze stałym czy zmiennym oprocentowaniem?

Od czego zależy WIBOR?

Stopa WIBOR ustalana jest przez przez 16 największych banków w Polsce, niemniej jednak nie mogą one dowolnie decydować, na jakim dokładnie będzie ona poziomie. WIBOR jest bowiem ściśle skorelowany z bazowymi stopami procentowymi, które ustalane są przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopy te, od marca 2020 roku, są na rekordowo niskim poziomie. Rada Polityki Pieniężnej w 2020 roku aż 3 razy obniżała wartość bazowych stóp procentowych, co miało za zadanie zachęcić do zaciągania kredytów. Stopa WIBOR ma bowiem bardzo duży wpływ na wysokość raty kredytowej – gdy plasuje się ona na niskim poziomie, to rata kredytu jest stosunkowo niska. Jeśli zaś WIBOR rośnie, raty kredytu również wzrastają. Owych wzrostów boją się kredytobiorcy, doskonale zdając sobie sprawę, że ich miesięczne zobowiązanie wobec banku może poszybować w górę.

Czy i kiedy wzrośnie WIBOR?

Pozostaje pytanie, czy rzeczywiście możemy spodziewać się podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie? Sam prezes RPP otwarcie mówi, że czasy niskich stóp procentowych powoli dobiegają końca. Choć obecny poziom stóp procentowych zachęca do zaciągania kredytów, to jednak ma także niebagatelny wpływ na rosnącą w Polsce inflację. W związku z tym planowania jest podwyżka stóp procentowych bazowych, a zatem możemy domniemywać, że WIBOR również wzrośnie. Obecnie już mamy do czynienia ze wzrostem stopy WIBOR 3M – z 0,21% do 0,24%. Wzrost raty kredytu będzie więc niewielki, niemniej jednak w kolejnym miesiącach możemy spodziewać się kolejnych podwyżek. Szacuje się, że RPP podwyższy bazowe stopy procentowe jeszcze w tym roku, choć tego oczywiście nigdy nie możemy być pewni.

Co powinni zrobić kredytobiorcy?

Zwykle trudno jest nam zaakceptować wzrost raty kredytu, szczególnie jeśli będzie on wynosił nie kilka, a kilkaset złotych miesięcznie. W sytuacji, gdy dopiero planujemy zaciągnąć kredyt, warto udać się do doradcy kredytowego – podpowie on, kiedy w naszej sytuacji warto złożyć wniosek o kredyt i jakie mogą być jego koszty. To samo możemy zrobić w sytuacji, gdy posiadamy już zobowiązanie kredytowe, jednak trudno będzie nam udźwignąć rosnące koszty jego obsługi.

Article Tags:
Article Categories:
Biznes i finanse · Dom i ogród

Comments are closed.