5 najciekawszych ozdób kamiennych do ogrodu

23 sierpnia, 2022
dekoracje ogrodowe
562
Views

Kamienne ozdoby do ogrodu znane są nie od dziś. Rozwiązanie to wykorzystywane było już kilkaset lat temu, jednak przez ostatni czas coraz rzadziej kamienne ozdoby wykorzystywane były w przydomowych ogrodach. Ostatnie kilka lat to powrót do stylu, w którym kamień króluje w aranżacjach ogrodów. Mówiąc o kamiennych ozdobach w ogrodzie, mamy do czynienia nie tylko z ogrodzeniem wykonanym z kamienia czy elementami oddzielającymi część rabatową od trawnika. Oto najciekawsze propozycje wykorzystania kamienia w ogrodzie:

1. Fontanna z kamienia do każdego ogrodu

Fontanna to coraz częściej spotykane rozwiązanie w ogrodach. Dzięki stałemu przepływowi wody pozwala ona nie tylko na uzyskanie wyjątkowego mikroklimatu, ale również znacząco poprawia jakość powietrza w ogrodzie. Ciężko nie wspomnieć tu o korzyściach pod względem estetyki i dekoracji. Wybór fontann z kamienia aktualnie jest na tyle rozbudowany, że z łatwością znajdziemy formę, która idealnie wpisze się w charakter ogrodu. Wśród fontann mamy do wyboru zarówno proste rozwiązania, jak i te o bogatym zdobieniu. 

2. Kamienna mozaika jako element dekoracyjny

Kamień od lat wykorzystywany był do budowy domów i dróg. Nie ma w tym więc niczego dziwnego, że do tej pory często spotkać go możemy w ogrodowych alejkach, jako barwną ozdobę, a jednakowo ścieżkę do spacerowania. Coraz częściej spotkać możemy się z wielobarwnymi mozaikami w ogrodzie. Stanowią one nie tylko walor dekoracyjny, ale także są wyjątkowo praktyczne. 

3. Donice kamienne – sposób na kwietny akcent

Kamienne donice to jedne z częściej spotykanych dekoracji wykonanych właśnie z tego materiału. Klienci decydują się na zasadzenie w nich zarówno roślin kwitnących, jak i tych wiecznie zielonych w postaci krzewów czy traw. Jest to świetne rozwiązanie jeśli zależy nam na zachowanie jednolitego trawnika, bez wydzielania odrębnych rabat. 

4. Kolumny z kamienia – estetyka i praktyczność

Kolumny z kamienia bardzo często kojarzą się nam z pałacami i zamkami. Jednak filary oprócz walorów dekoracyjnych bardzo często wykorzystywane są jako element podtrzymujący konstrukcję. Do wyboru mamy nie tylko bogato zdobione czy żłobione konstrukcje, ale także proste, surowe formy, które idealnie sprawdzą się w urządzaniu nowoczesnej przestrzeni ogrodowej. 

5. Fantazyjne rzeźby ogrodowe 

Rzeźby ogrodowe wciąż wielu osobom kojarzą się z kolorowymi krasnalami czy bocianami tkwiącymi wśród kwiatów. Jednak dziś rzeźby ogrodowe, szczególnie te wykonane z kamienia, nie mają zbyt wiele wspólnego z tymi, które pamiętamy z ogrodów naszych babć. Dziś ich wybór jest naprawdę imponujący, a do wyboru mamy zarówno bardziej klasyczne kształty, jak i te, bardziej nowoczesne o fantazyjnej, geometrycznej budowie. Rzeźby takie są świetną dekoracją w każdym ogrodzie.

Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.